Cast Ajansları İle Paylaşılan Kişisel Bilgiler Güvende Midir?

Günümüzde televizyon ve sinema sektörü genişledikçe oyuncu ihtiyacı da aynı oranda artmaktadır ve bu sorunla baş edebilmek için yapım şirketleri tek tek oyuncu arayışına girmek yerine oyuncu ajanslarından oyuncu temin etmeye başlamaktadırlar. Bu sayede bir çeşit köprü görevi gören cast ajansları, genel olarak bu kategoride oyuncu temin etmeye bakarlar ve oyuncu kataloglarını arttırmaya yönelik girişimlerde bulunurlar. Bu yüzden de birçok yerde reklam ya da tanıtımlar yaparlar fakat çoğu insan bu ajanslara başvuru yapmaya çekinir. Genel olarak bu çekintinin sebebini cast ajansları kişisel bilgilerinin paylaşılması olarak görürler ve cast ajansları da dahil internette herhangi bir başvuru formunda kişisel bilgilerini paylaşmak insanları korkutur. Ancak cast ajansları kişisel bilgileri kendisine saklar ve bu sayede de herhangi bir yapım şirketinden gelecek oyuncu, model ya da manken ihtiyacına göre onlar ile paylaşır.

Genel olarak yapım şirketleri, projeden projeye farklılık göstererek cast ajanslarından bir takım kategoriler istemektedir. Eğer bir dizi yapım şirketiyse, böylece cast ajansı oyuncu kategorisini gönderir ve yapım şirketi, cast ajansı oyuncu kategorisinden ihtiyacı olan kişi ya da kişileri seçer. Böylece cast ajansı ile iletişime geçer ve seçilen cast ajansı üyesi ya da üyeleri ile cast ajansı bir sözleşme yapar. Aynı zamanda cast ajansı tarafından cast ajansı üyesi ya da üyelerinin kişisel iletişim bilgileri yapımcı firmaya gönderilir. Bu sayede de oyuncu, önce deneme çekimlerini gerçekleştirir ve bu çekimler ile beraber varsa bir showreel yapımcı firmaya iletilir. Ardından da oyuncu, dizi yapımcı firmasıyla iletişime geçerek dizinin çekimlerine katılır.

Eğer yapımcı firma bir manken ya da model arıyorsa ve bu kişiyi ya da kişileri bir ürün tanıtımında kullanmak istiyorsa yine cast ajansından model ya da mankenlik kataloğunu ister. Buna göre cast ajansı da bu katalogları yapımcı şirkete ulaştırır ve seçilen model ya da mankenlerin iletişim bilgileri de yapımcı firmaya ulaştırılır. Bu sayede sadece iki tarafta bulunan kişisel bilgiler güvende kalır.