Cast Ajansları sözleşmelerinde Neler Yer Alır?

Cast ajansları oyunculuk mesleğinin yapılabilmesi, keşfedilebilmesi için kurulmuş sektörlerdendir. Bu sektör oyunculuk, mankenlik gibi meslek gruplarının da ilerleyebilmesi için de öncülük etmektedirler. Cast ajansları dünyanın her yanındaki oyunculuk yapmak isteyen insanları başvuru sürecinde değerlendirmek ve onlarla çalışmak isterler. Yeni yüz ihtiyacı gün geçtikçe artmakta olup sektörde açıklar oluşmaktadır. Bazı oyuncular direk başrol olmak konusunda her ne kadar şanslı olmasa da küçük rollerden geçerek ve azimli çalışma sonucunda baş rol oyunculuğuna kadar yükselebilir hatta vazgeçilmeyen yüzlerden olabilirsiniz.

Cast ajanslarına başvuru yaparken başvurunuzun sizin oyunculuk hayatınızı ne kadar etkileyebileceğinin farkında olmalısınız. Başvurularda her detay incelenmektedir.  Burada en önemli faktörde sizin de başvuru yaparken detayları özenle hazırlamalısınız. Örneğin en önemli unsurlardan birisi fotoğraftır. Detay ise tema, duruş ve kıyafet seçimleridir. Detayların akılda kalıcı olması demek sizin yüzlerce başvuru içinden sıyrılmanız demektir. Her detay özenli ise kabul edilmemeniz için pekte sebep kalmamaktadır. Eğer cast ajansları sizinle çalışmak istiyorlarsa sizinle sözleşme imzalayabilmektedirler İlk madde de oyuncu adayı ile cast ajansının tebligat adreslerini barındırmaktadır. 2. Madde de ise sanatçının, işverenin, yapımcının ve tanımlar yapılmaktadır. 3. Maddede ajansın hak ve sorumlulukları yer almaktadır. Bu imzayı atmanız bu hakları kabul etmeniz anlamına gelecektir. Cast ajansının hakları ücret konusunda pazarlık etme ve fiyat belirleme konusunda yetkili kişidir. Bazı zamanlar cast ajansları kendilerini tanıtmak için organizasyonlar düzenlemekte ve o gecelerde çalışmak istediği modellere, oyunculara zorunlu görev yüklemektedir. Eğer geçerli bir sebep olmadığı sürece keyfi katılamama durumlarında sözleşme fesh edilebilmektedir. Diğer maddede ize oyuncu, model gibi yani genel olarak sanatçıların da cast ajansların karşı sorumlulukları vardır. Size sunulan görevleri kabul etmediğinizi bildirmezseniz kabul etmiş sayılırsınız. Çoğu cast ajansının en çok özen gösterdiği konulardan birisi de çekim zamanınında olunması gereken yerde en az yarım saat önce bulunmalısınız. Bir diğer önemli huhuhsta cast ajansının kendine kazandığı itibarı zedelemeyecek hareketlerde bulunmamalıdır.

Bazı cast ajanslarına göre değişiklik gösterse de en az bir yıl sözleşme yapan veya kendisi dışında hiçbir cast ajansıyla çalışılamayacağını bildirebilmektedir.

Kaynak:http://www.castajansgaziantep.com/model-adaylari-podyuma-ciktiklarinda-nasil-bir-davranis-sergilemelidir/


Yayımlandı

kategorisi

, , ,

yazarı: