Film prodüksiyonu oluşturmada cast ajansların yeri nedir?

Hayatımızın her alanında önemli yeri olan filmlerin en büyük destek kaynağı cast ajanslarıdır. Cast ajansları günümüzde milyonlarca oyuncuya, mankene ve fuar hostesleri gibi insanlara iş imkanı sağlamıştır. Yapılan çalışmalar, bu sektörde yeteneğe sahip olan insanların yeteneklerini ortaya çıkarabilmesi için büyük önem taşır. Yıllarca oyuncu olma hayaliyle ya da en azından televizyona çıkabilme hayaliyle yaşayan insanların hayallerini gerçekleştiren cast ajansları, bulunduğumuz zaman içerisinde televizyonda bulunan neredeyse bütün çalışmalarda yerini almıştır. Film prodüksiyonu oluşturulmasında en büyük etken, yapımcı ve yönetmenlerin dışında oyuncu ekibidir. Oyuncu ekibi, bütünüyle filmde yer alan oyuncuların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır.

Film prodüksiyonuna katılmak için ne yapılmalıdır?

Filmlerde oynayacak olan oyuncuların yetiştirilmesinde cast ajansları yer alır. Cast ajansları, sağladığı imkanlarla insanların ekranlarda yer almasına yardımcı olmaktadır yani bir nevi cast ajansları, yapımcılar, yönetmenler, film şirketleri ve filmlerin oluşturulmasında yardımcı olan kişi ve kurumlarla insanlar arasında bir köprü görevi görürler. Cast ajanslarına katılmak için yapılması gereken şey, cast ajanslarının internet sitelerinde yer alan başvuru formlarını doldurmaktır. Cast ajanslarının başvuru formlarında yer alan bölümler kişisel bilgileriniz, fiziksel özellikleriniz ve birkaç fotoğraflarınızdır. Başvuru formunda bulunan kişisel bilgilerinize adınız, soyadınız, yaşınız, e-posta adresiniz, yaşadığınız şehir ve bunların yanında iletişim bilgileriniz bulunmaktadır. Kişisel bilgilerinizden ayrı olarak bir de boyunuz, kilonuz, saç renginiz, ten renginiz ve bunun gibi fiziksel özelliklerinizi belirleyici etkenleri isterler. Bütün bunların yanında sizden en az 3 adet olmak üzere düzgün bir şekilde çekilmiş fotoğraflarınızı isterler. Başvuru formunun her ayrıntısını doldurduktan sonra formunuzu kaydedebilirsiniz. Ardından, başvurduğunuz cast ajanslarıyla görüşmeler ayarlayarak cast ajansına katılma işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Cast ajansları sizi kabul ederlerse eğer bir film prodüksiyonuna katılmanız an meselesidir.

Film prodüksiyonları oluşturmak için cast ajanslarının oynadığı rol oldukça büyüktür. Film prodüksiyonlarında bulunan oyuncu kadrosunun seçimlerinde de yine cast ajansları rol oynar. Bir cast ajansında dikkat etmeniz gereken en önemli şey güvenilirliğidir çünkü yapımcı firmalar güvenilir cast ajanslarıyla çalışmayı tercih ederler.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı: