Modellere Verilen Eğitim

Model, sanat ve moda hayatında ünlü firmaların üretimini yapmış oldukları ürünleri firmalar ve izleyiciler önünde Podyum ve defilelerde halka pazarlamak için vücutları ole sergileyen kişilere model denilmektedir. Modellik için bazı kriterler gerekmektedir. Bu kriterler ise, öncelik ile güzel bir yüz ve fiziğe sahip olunması gerekmektedir. Modellik için estetik, doğal, pürüzsüz bir vücudunuzun olması gerekmektedir. Kadın model ve erkek modellerin belirli bir boy uzunluğuna sahip olmaları gerekmektedir. Bayanlar için uzun bacaklara sahip olan mankenler daha iyi bir yer kaplamaktadır. Modellerde boy kadar fiziki düzgünlük de çok önemlidir. Bacakların uzun olduğu kadar düzgün de olması gerekmektedir. Örneğin bacakların çarpıl olmaması ve göğüslerin aşırı derecede büyük olmaması da modellerde bulunması gereken özellikler arasında yer almaktadır.

Fakat bu özellikleri bulundurmayan model adaylarına da bazı durumlar da ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin göğüsleri çok büyük bayan model adayları iç çamaşırı defilelerinde kullanılması gerekmektedir. Bir diğeri ise şişman yani büyük beden sahip olan adayların büyük beden elbise sektörünün modelleri arasında bulunabilirler. Yani modellik göreceli olarak değişebilmektedir bu tamamen firma sektörünü ürününe yönelik olmaktadır. Fit modellerin yanında aşırı kiloya sahip olan modeller çok ün kazanan kişiler arasında yer alabilmektedir.

Günümüzde birçok modele sahip olduğumuz için modellerin eğitimi için de modellik eğitimi adlı kuruluşlar kurulmaktadır. Modellerin eğitimi, belirli firmalar tarafında ve ya halk eğitim merkezlerinin düzenlemiş oldukları kurlarda da modellik ve zarafet kursları verilmektedir. Bu kurslar sayesinde modeller iyi bir eğitim almaktadırlar. İlk olarak modellere nezaket kuralları eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sadece modellik hayatında değil normal yaşantıda da birçok fayda sağlayacaktır. Bu nezaket kuralları ise şu şekilde sıralanmaktadır. Görgü ve toplum bilgileri, bir toplumda nasıl hareket edileceği öğretilmektedir. Diğerleri ise terbiye ve nezaket kuralları, kadın model ve erkek modelin toplum içerisin de durması gereken yerler, karşımızdaki kişiler ile doğru iletişim kurabilme gibi dersler verilmektedir. Modeller için en önemlisi ise sahne de ki yürüyüş, duruş ve dönüş hareketleridir.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı: