Oyuncu Olmak İsteyen Bireylerin Üzerine Düşen Vazifeler

Oyuncu Olmak İsteyen Bireylerin Üzerine Düşen Vazifeler

Eğer bir birey oyuncu olmaya karar verdiyse ve gerekli şartları da taşıyorsa üzerine düşen bazı vazifeler vardır. Bu yazımızda oyuncu olmak isteyen bir bireyin üzerine düşen vazifeleri ele alacağız. Ajans Oyuncu öncelikle gerekli nitelikleri taşıyor ise, toplumsal hayatta da hayata yön veren ve ne istediğini bilen bir birey olarak davranmak durumundadır. Bunun sebebi, izleyiciler ve oyuncuyu sevenler , oyuncuyu örnek alırlar. Eğer oyuncu, toplumsal hayatta, filmde olduğu gibi değilse toplumu yanlış yönlendirmiş olur.

Bir Ajans oyuncu her zaman gelişmeye açık olmalıdır. Eğer bir oyuncu, kendini geliştirmiyor ve hep aynı yerinde sayıyor ise zamanla oyuncunun sevenleri ve takipçileri azalır. Kendisini geliştirmek derken yalnızca oyunculuk alanından bahsetmiyoruz. Kültürel, toplumsal ve eğitim açısından bir oyuncu sürekli yenilenmeye ve gelişmeye açık olmalıdır. Eğer oyuncu sıradan bir insanla aynı kültür seviyesine ve aynı bilgi birikimine sahip ise toplumda örnek bir insan olarak görülmez.Şüphesiz ki bir oyuncunun, muhtemel bir insandan farklı olması gerekmektedir.

Oyuncu her daim verilecek olan rollere hazır olmalıdır. Şöyle ki oyuncu bütün rolleri oynayabilmelidir ve bununla ilgili devamlı olarak kendisini hazırlayabilmelidir. Unutmayalım ki izleyici oynadığı rollere değil, oyuncunun oynadığı rolü kavrayıp, rolüyle bir bütün olup, bu rolü sergileyebilme kabiliyetine sahiptir. Böyle oyuncular yetenekli olarak dillendirilir ve her oyuncunun bu şekilde anılması, akıllarda bu şekilde kalması gerekir. Aksi taktirde izleyici, oyuncular konusunda fazlasıyla unutkan olur.

 

Oyuncunun üzerine düşen vazifelerden birisi de , aslında en başta olması gereken şart, oyunculuğu bir meslek edinerek bu işi samimi anlamda severek ve isteyerek yapacağından emin olması gerekir. Nasıl ki her insan işini severse ve severek yaptığında gerçekten başarılı olur, oyunculuğun da bundan bir farkı yoktur. Şöyle ki bir mühendis bir işi severek yaptığında harika projeler ortaya koyar ve yapmış olduğu işin sonucundan memnun olarak bu işi yapar. O heyecan ve o azimle iş yapıldığından kendisini ve işin zorluklarını çekmeden çalışır. Bu durum oyunculukta da böyledir. Bir oyuncu severek oynadığı rolden ve yaptığı meslekten keyif alarak rolünü oynarsa, izleyici de bunu keyif alarak izler.