Oyunculukta Mimik Ve Jestin Önemi

İlk olarak oyunculuk için adayların kendini yeterli seviyede görmesi gerekmektedir. Yani size verilen karakterin rolü ne olursa olsun o rolü oynayabilmeniz gereklidir. Ayrıca taklit gücü de bu aşamada oldukça önemlidir. Karakterleri en iyi şekilde canlandırmak, oyuncu adaylarının oyunculuk yolunda önemli adımlar atmasına olanak tanıyacaktır. Oyunculukta istenilen karakteri canlandırabilmek için oyunculukta jest ve mimik iyi bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. Oyunculuğun en önemli noktası da zaten burasıdır yüz ifadeniz sizin canlandırmış olduğunuz karakteri tanımlamalıdır. Bunun için ise gerekli eğitimleri almak şarttır. Çünkü oyunculukta mimik ve jestin önemi büyüktür. Jest ve mimik hareketlerinizi kullanarak daha etkili bir iletişim ve konuşma yapma avantajı sağlanmaktadır. Yüz ifadeniz sizin konuşur iken alay mı ettiğinizi yoksa gerçekten ciddi mi olduğunuzu belirtir. Yüz ifadesi jest ve mimiklerden oluşmaktadır. Mimik: iletişimde duygu ve düşünceleri aktarır iken yüz kaslarının duruma göre şekil değiştirmesidir. Mimiklerimiz sayesinde karşımızdakine daha konuşmaya başlamadan ne söyleyeceğimizi iletmiş oluruz. Oyunculukta mimik ve jestin önemi sizin karakteri daha iyi ifade edebilmeniz için en gerekli şartlardan bir tanesi sayılmaktadır. Jest: El, kol, baş gibi uzuvların konuşmanın seyri ile şekle girmesi yöntemidir. Yani jest bir bakıma duruş şeklidir ve oyunculuk için olmazsa olmazlardandır.

Günümüzün her anında beden dilini muhakkak kullanırız. Bu yüzden beden dilimizi eğitmemiz iletişimde bizim için büyük bir avantajdır. Özellikle bir oyuncu isek beden dilimizi muhakkak eğitmeliyiz. Beden dilinde her hareketin bir anlamı mevcuttur. Her hareketin ise karşı tarafa gönderdiği bir mesaj vardır. Oyunculukta beden dili çok önemli çünkü karşımızda ki seyirci bizi dinlemeden önce izliyor. Her hareketimiz sözcükler gibi karşı tarafa iletilir. Bu durumun farkında olmak oyuncu için bir avantaj sağlar iken farkında olmamak oyuncu için bir dezavantaj oluşturmaktadır. Örneğin; Ayağı sallamak: karşı taraf için ayağını sallayan kişinin bir acelesi olduğunu veya konudan sıkıldığını bunaldığını ifade etmektedir.

Göz teması: göz teması ise karşınızdakinin gözünün içine bakarak konuşmak karşı tarafa özgüven verir ve onu dinlediğinizi önem verdiğinizi belirtir. Kolları bağlamak: Bu hareketinizin iletişime kapalı olduğunuzu o sırada farklı bir düşünce içinde olduğunuzu gösterir. Gülümsemek: iletişimin anahtarı sayılır. Her ortamda sevilmenizi ve iletişime açık olduğunuzu gösterir.İyi bir oyuncu olunabilmesi için oyuncu adaylarının bu önemsiz gibi gözüken önerileri dikkatli bir şekilde gerçekleştirebiliyor olmaları gerekir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: